STRAŻ DLA ZWIERZĄT – NASZA HISTORIA W POLSCE

Z MIŁOŚCI DO KAŻDEGO STWORZENIA

 

Co to jest Straż dla Zwierząt w Polsce? Jest to stowarzyszenie oparte na wolontariacie, działające non – profit powstałe w 2005 roku, które wskrzesił i nadał mu formę Mateusz Jakub Janda. Jako założyciel oraz osoba pełna pasji i zaangażowania w niesieniu pomocy bezdomnym i maltretowanym zwierzętom. Poderwał do działania dziesiątki wolontariuszy, którzy każdego dnia dzielą swoją pracę zawodową z obowiązkami domowymi oraz gospodarują bezpłatnie swój czas, niosąc pomoc braciom mniejszym. Wspólnymi siłami zostało stworzone potężne stowarzyszenie dla zwierząt zrzeszające członków oraz wolontariuszy, działające na płaszczyźnie pomocy, leczenia, edukacji oraz stania na straży dobrostanu zwierząt. Dodatkowym czynnikiem wspierający tak prężny rozwój są tysiące darczyńców, którzy licznie wspierają naszą straż dla zwierząt w każdym nowym projekcie, przekazując fundusze na ratowanie skrzywdzonych istnień. Dzięki nim możliwa jest profilaktyka weterynaryjna oraz zaawansowana chirurgia zwierzęca dla najbardziej potrzebujących.

STRAŻ DLA ZWIERZĄT W POTRZEBIE

Przez 14 lat istnienia Straż dla Zwierząt w Polsce rozwijała się stopniowo wedle możliwości i potrzeb z jednoczesnym naciskiem na pomoc podopiecznym, którzy w danej chwili działalności tej pomocy potrzebowali. Siedziba główna straży dla zwierząt zlokalizowana jest niemal w samym sercu Warszawy.

Oferujemy leczenie weterynaryjne w Centrum Zdrowia Zwierząt, które wyposażone jest w najwyższej jakości sprzęt medyczny. Znajduje się w nim również salonik pielęgnacyjny oraz Centrum Adopcyjne, które służą zwierzętom odebranym interwencyjnie. Posiadamy też ośrodek resocjalizacyjno-socjalizacyjny przy zakładzie karnym w Stawiszynie, w którym zwierzętami gospodarskimi zajmują się osadzeni tam więźniowie oraz wolontariusze. Niemal w pełni wyposażone placówki, nowoczesny sprzęt oraz inspektorzy stojący każdego dnia na straży dobrostanu zwierząt pozwalają nam na skuteczną walkę z okrucieństwem wobec stworzeń, z licznymi zaniedbaniami oraz wykorzystywaniem istnień jako materiału zarobkowego. Jako straż dla zwierząt jesteśmy tam, gdzie pomoc ta jest niezbędna, działamy interwencyjnie w uzasadnionych przypadkach, edukujemy i przyczyniamy się do polepszenia warunków zwierzętom zaniedbanym z niewiedzy właściciela, uczulamy jak ważna jest profilaktyka weterynaryjna. Współpracujemy z osobami, dla których dobro braci mniejszych jest pierwszorzędne i które o tę pomoc nas poproszą, w imieniu stworzeń działamy urzędowo, występując na drogę sądową.

Dodatkowo prowadzimy liczne prelekcje oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży jako Centrum Edukacyjne Straży dla Zwierząt w Polsce, bierzemy udział w piknikach wyjazdowych, na których pojawiamy się z naszymi podopiecznymi, promując naszą działalność. W naszej siedzibie przyjmujemy uczniów w ramach szkolnych praktyk, gdzie pokazujemy jak prawidłowo obchodzić się ze zwierzętami, zapraszamy również dzieci z ośrodków wychowawczych i schronisk młodzieżowych do projektu empatii socjalizacyjnej z wymiernymi skutkami zarówno dla dzieciaków, jak i podopiecznych. Edukujemy podmioty i organizacje chętne do współpracy, biegle posługując się Ustawą o Ochronie Zwierząt. Nasze działania były licznie nagradzane przez społeczeństwo. Współpracujemy z urzędami gmin oraz starostwami, zostaliśmy docenieni przez wysokich urzędników państwowych, służby mundurowe a przede wszystkim służbę więzienną, z którą prowadzimy pierwszy w Europie projekt resocjalizacji i socjalizacji osadzonych ze zwierzętami.

Zaufało nam grono miłośników stworzeń, aktorzy i gwiazdy show-biznesu w tym nasi ambasadorzy m.in. Włodzimierz Matuszak, Kasia Kowalska, Jakub Świderski, Karolina Nolbrzaki inni, ale przede wszystkim internauci, którzy każdego dnia niosą nasze wiadomości w świat i rozpowszechniają szczytną inicjatywę, docierając do tysięcy ludzi w naszych postach. Od lat współpracujemy na płaszczyźnie międzynarodowej, gdzie czerpiemy wiedzę oraz wymieniamy się poglądami z instytucjami. Zawsze kierujemy się statutowymi celami, jakimi są: działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowania, objęcia ochroną i otoczenia opieką, kształtowania właściwego stosunku do zwierząt, działania na rzecz ochrony środowiska, zwalczania przejawów znęcania się nad zwierzętami, występowania w ich obronie i niesienie im pomocy oraz aktywnego działania w zakresie przestrzegania praw zwierząt. Oprócz prowadzenia interwencji w terenie Straż dla Zwierząt w Polsce prowadzi edukację społeczeństwa oraz w uzasadnionych przypadkach pomaga ludziom będącym w gorszej sytuacji finansowej, wspierając utrzymanie ich pupili. Pomaga również w leczeniu zwierząt powypadkowych, a także prowadzi walkę z bezdomnością, ograniczając ich liczbę poprzez sterylizację i kastrację, wydaje karmę dla karmicieli kotów wolno-bytujących i bezdomnych psów z obszaru Warszawy w ramach programu gminnego oraz organizuje ocieplone budki dla czworonożnych przyjaciół z ulicy.

Dodatkowo od 2012 roku ruszył cykl adopcyjny pod hasłem „OSA”(otwarta sobota adopcyjna) w ten sposób podczas weekendów i organizowanych pikników szukamy nowych domów dla naszych podopiecznych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Straż dla Zwierząt w Polsce jest organizacją non-profit a fundusze na jej prowadzenie przedstawiciele SdZ pozyskują: ze składek członkowskich, z darowizn ludzi dobrej woli, ze zbiórek publicznych, na piknikach rodzinnych promujących adopcję uratowanych zwierząt, w uczestnictwie na różnego rodzaju wystawach, z ofiarności internautów i 1,5% przekazanego podatku.

Wierzymy, że nasza inicjatywa oraz pomoc, jaką na co dzień niesiemy potrzebującym zwierzętom znajdzie uznanie w Waszych oczach oraz sercach i zechcecie przyłączyć się do tego projektu, który trwa od lat i mamy nadzieję, że zawsze trwać będzie.

Za poświęcony czas, uwagę i pomoc serdecznie Wam dziękujemy, Zespół Straży dla Zwierząt w Polsce.

Dokumenty do pobrania

Straż dla Zwierząt w Polsce
Jednostka terenowa