Projekt Resocjalizacja i Socjalizacja Razem To wspólny projekt Straż dla Zwierząt w Polsce i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, w ramach którego skazani odbywający karę pozbawienia wolności opiekują się skrzywdzonymi zwierzętami. Ośrodek działa od roku, już dziś można zauważyć, że program przynosi obustronne korzyści.
Jesteśmy w fazie ciągłej rozbudowy ośrodka poszukujemy materiałów budowlanych tj.: cegła, suporeks, deski, siatka ogrodzeniowa, słupki metalowe, żerdzie, podkłady kolejowe, papa, cement, okna, stal. Wdzięczni będziemy również za wpłaty na konto bankowe za które możemy zakupić w/w materiały.
Jesteśmy organizacją non-profit utrzymujemy zwierzęta dzięki Państwa pomocy.
Kontakt: zg@sdz.org.pl
Darowizny na zakup MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH można wpłacać na konto bankowe:
Bank Zachodni WBK S.A.; 17 o/Warszawa
Straż dla Zwierząt w Polsce
ul. Wolska 60
01-134 Warszawa
Z dopiskiem „STAWISZYN”
Polska 16 1090 1753 0000 0001 0481 7326
Zagranica 16 1090 1753 0000 0001 0481 7326 – kod SWIFT: WBKPPLPP
Konferencja podsumowująca międzynarodowy projekt „E.U.R.O.P.E – European Union Rapprochement for Offenders end Pupils Educations” , Europa dla Obywateli budujący współpracę pomiędzy przedstawicielami Służby Więziennej, organizacji pozarządowych, świata nauki, aktywistów i artystów pracujących z więźniami.
W konferencji uczestniczył Komendant Główny Straży dla Zwierząt w Polsce st. insp. Mateusz Jakub Janda, zaprezentował program pt. Resocjalizacja i Socjalizacja Razem, w którym skazani odbywający karę pozbawienia wolności opiekują się skrzywdzonymi i porzuconymi zwierzętami przy zakładzie karnym w Stawiszynie, z wielką uwagą przysłuchiwali się delegacje służby więziennej z Grecji i Węgier.
W dniu dzisiejszym tj. 13 lutego 2017 o godzinie 9.00 w siedzibie Straży dla Zwierząt w Polsce, odbyła się odprawa z udziałem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, podsumowującą roczną współpracę w zakresie resocjalizacji i socjalizacji, w którym uczestniczą skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Stawiszynie opiekując się zwierzętami które zostały skrzywdzone przez ludzi. Podczas odprawy Komendant Główny Straży dla Zwierząt Mateusz Janda wręczył statuetki Przyjaciela Zwierząt 2016 oraz pamiątkowe medale ,,Zwierzę nie jest rzeczą,, Statuetki otrzymali: Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie ppłk Elżbieta Jankowska, Rzecznik Prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie kpt. Arleta Pęconek oraz Aktor, Ambasador Straży dla Zwierząt w Polsce Jakub Świderski, medale otrzymali: Z-ca Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie płk Zbigniew Brzostek, Dyrektor Aresztu Śledczego w Grójcu mjr Adam Piórkowski, Z-ca Dyrektora Aresztu Śledczego w Grójcu mjr Jacek Karaś, Mł. Insp. Straży dla Zwierząt ds. Dobrostanu Zwierząt Julita Paszek-Wolska oraz Wolontariuszka Agnieszka Jakubowska.
W dniu 06.09.2016 dzięki wspaniałym darczyńcom i ofiarodawcom 1% podatku udało nam się wybudować dwa wybiegi dla kangurów i lam. Uroczystego otwarcia dokonała Pani dyr. Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie ppłk Elżbieta Jankowska oraz dyrektorzy Aresztu Śledczego w Grójcu.
Szanowna Pani Dyrektor, pragnę wyrazić wdzięczność za przyjęcie zaproszenia na uroczyste otwarcie kangurowni i lamiarni w Centrum Resocjalizacji i Socjalizacji przy Zakładzie Karnym w Stawiszynie, dziękuję dyrektorowi mjr Adamowi Piórkowskiemu oraz jego zastępcy mjr Jackowi Karasiowi Aresztu Śledczego w Grójcu za współpracę i rozwój naszego wspólnego projektu resocjalizacyjno-socjalizacyjnego w którym skazani odnajdują wartości psychospołeczne. A zwierzęta nabierają zaufania do ludzi.
Komendant Główny Straży dla Zwierząt w Polsce
Mateusz Jakub Janda
Współpraca z Centralnym Zarządem Służby Więziennej oraz Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie, umożliwiła resocjalizację skazanych oraz socjalizację skrzywdzonych zwierząt to pierwszy w Europie Ośrodek Resocjalizacji i Socjalizacji przy Zakładzie Karnym w Stawiszynie.
Jak Państwo oceniacie program? Zapraszamy do opinii i dyskusji.
Reportaż Agnieszka Wąsikowska
Ratujemy i opiekujemy się zwierzętami, które znajdują się w Ośrodku Resocjalizacji i Socjalizacji przy Zakładzie Karnym w Stawiszynie. Budujemy pierwszy w Europie stacjonarny Ośrodek dla zwierząt którymi opiekują się skazani pozbawieni wolności.
Ośrodek który budujemy w Stawiszynie, pomoże zwierzętom w socjalizacji a skazanym w resocjalizacji.
Podczas obchodów święta służby więziennej Komendant Główny Straży dla Zwierząt w Polsce st. insp. Andrzej Kucharski, został odznaczony brązową odznaką za zasługi, przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro oraz Z-ca Komendanta Głównego Mateusz Janda wyróżniony przez Dyrektora Okręgowego Służby więziennej w Warszawie płk. Annę Osowską Rembecką. Odznaczenie i wyróżnienie są za realizację pierwszego w Europie projektu Centrum Resocjalizacji i Socjalizacji przy zakładzie karnym w Stawiszynie gratulujemy.
Gośćmi audycji są kpt. Arleta Pęconek, rzecznik prasowy okręgowego inspektoratu służby więziennej, ppłk. Zbigniew Morgas, dyrektor aresztu śledczego w Grójcu i Mateusz Janda, zastępca komendanta Straży dla Zwierząt. Mówią o zwierzętach, które są podopiecznymi recydywistów z zakładu karnego w Stawiszynie na Mazowszu.
W związku z realizacją projektu ,,Resocjalizacja i Socjalizacja Razem,, w Areszcie Śledczym w Grójcu Oddział Zewnętrzny w Stawiszynie.
Straż dla Zwierząt w Polsce składa serdeczne podziękowania za staranne i sumienne wywiązanie się założonych zadań.
Pragnę przekazać wyrazy szacunku dla Pani płk. mgr Anny Osowskiej Rembeckiej Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Warszawie, za wsparcie i pomoc w realizacji projektu, która jest otwarta na nowatorskie działania, wspomagające proces readaptacji więźniów.
Celem programu jest wzbudzenie w osadzonych empatii odbudowanie poczucia własnej wartości, szacunku i akceptacji dla siebie. Więźniowie, którzy opiekują się zwierzętami, mają złudzenie wolności. Często po raz pierwszy w życiu okazują uczucia i zauważają, że są dla kogoś ważni a więźniowie zgodnie twierdzą, że sama obecność zwierząt sprawia, że czują się oni lepsi i potrzebniejsi.
Proces resocjalizacji w zakładach karnych jest procesem trudnym ze względu na występowanie wielu nieudogodnień. Uważa się ,że jej skuteczność zależy od motywacji osób skazanych oraz skuteczności i autentyczności kompetencji funkcjonariuszy. Cel został osiągnięty.