Interwencja-owczarek..

Dnia 13 października b.r. Inspektorzy Straży dla Zwierząt w Polsce dzięki anonimowemu zgłoszeniu przeprowadzili kontrolę warunków bytowania psa w jednym z mieszkań na warszawskim Służewcu. Na miejscu zabezpieczono suczkę owczarka niemieckiego długowłosego w stopniu znacznego wychudzenia, co było widoczne na pierwszy rzut oka pomimo długiej sierści. Widoczne były kości miednicy i wyczuwalne żebra oraz kręgosłup.

Właściciel zeznał, że jest świadom, iż pies jest chory, ale nie musi być obecnie leczony, gdyż dobrze wygląda. Opiekun przyznał się również, iż pies wychodzi sporadycznie na spacery. W mieszkaniu panował ostry zapach amoniaku, co tylko potwierdzało jego właściciela. Warunki, w których przebywał psiak, stan jego zdrowia oraz brak empatii właścicieli i chęci w podjęciu dalszego leczenia, oraz ogólnego zadbania o dobrostan zwierzęcia poskutkowało odbiorem owczarka na mocy Ustawy o Ochronie Zwierząt w asyście policji.

Pies po przewiezieniu do Straży dla Zwierząt w Polsce został zabezpieczony weterynaryjnie. Podczas oględzin stwierdzono między innymi: znaczne wychudzenie (19kg – waga w dniu przyjazdu), przerośnięte i powykrzywiane pazury, stan zapalny ucha prawego ze śmierdzącą wydzieliną , mocno zaniedbaną i sfilcowaną sierść. Przeprowadzone badania krwi wykazały podniesione parametry wątrobowe i w tym kierunku podjęto leczenie.

Sprawa zostanie przekazana do odpowiednich organów w celu przeprowadzenia dalszego postępowania.