ZNALEZIONO PSA I CO DALEJ? JEGO ŻYCIE JEST W TWOICH RĘKACH!

Zaginione koty i psy to bardzo poważny problem. Jeśli widzisz zabłąkane zwierzę, działaj! Byłeś świadkiem wypadku drogowego, w którym ucierpiało zwierzę, a może zauważyłeś rannego kota bądź psa? Sprawdź, jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji.
Godziny szczytu komunikacyjnego, ruchliwa ulica w centrum miasta. Pomiędzy samochodami przerażony pies. Zniecierpliwieni kierowcy trąbią i pod nosem klną na nieodpowiedzialnych „psiarzy”. Wszyscy gdzieś się spieszą, nikt nawet nie zwalnia… „Ktoś powinien się tym zająć!” – mruczą znad kierownicy. Wiejska droga, sielanka długiego weekendu. Na poboczu leży bez ruchu ranny kot. Samochody leniwie zmierzają w kierunku jeziora – trzeba rozłożyć grill, przygotować kiełbaski, a potem zasłużony relaks. Szkoda tylko, że ten zwierzak na poboczu psuje krajobraz. „Żeby tylko dzieci nie widziały, bo będą smutne. Ktoś powinien się tym zająć…”

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY, REAGUJ!

Znasz te myśli? Nie? Na pewno nie? Czy kiedyś zastanawiałeś się, kim jest ten „ktoś”, kto powinien zareagować? Znam tego człowieka i ty też go znasz. Jak wygląda? Stań przed lustrem – oto on! W psychologii zjawisko znieczulicy społecznej nosi nazwę rozproszenia odpowiedzialności (dyfuzja odpowiedzialności bądź tzw. efekt widza). Polega na obniżaniu prawdopodobieństwa zareagowania świadków kryzysowego zdarzenia wraz ze zwiększaniem się liczby jego świadków.
Oznacza to, że jeśli spotkamy ranną osobę, a wokół nie będzie nikogo, najprawdopodobniej pomożemy. W tłumie ludzi natomiast przejdziemy obojętnie, bo „dlaczego akurat to ja mam zareagować?” Co ciekawe, zazwyczaj wystarczy, aby jedna osoba zainteresowała się sytuacją człowieka czy zwierzęcia, a zaraz kolejne osoby oferują swoją pomoc. Następnym razem, to ty bądź tą osobą i daj dobry przykład innym.

PIES LUB KOT PO WYPADKU NA TWOJEJ DRODZE

Zauważyłeś błąkające się bądź leżące na poboczu zwierzę? Bądź tym, który pierwszy zatrzyma samochód, wezwie odpowiednie służby i spróbuje złapać psa czy kota. Bądź tym, który sprawdzi, czy zwierzę żyje, czy potrzebuje pomocy. Jeśli niestety nie żyje, przyjrzyj się, czy nie była to karmiąca matka – wtedy gdzieś w pobliżu są jej młode, które bez niej zginą. Martwe zwierzę na poboczu należy również zgłosić do Gminy, do której należy posprzątanie zwłok. Pamiętaj, że każda gmina ma obowiązek zająć się bezpańskim zwierzęciem, więc wystarczy je złapać i zawiadomić służby. To tylko chwila. Można jednak zrobić znacznie więcej…

ZNALAZŁEM PSA – CO ROBIĆ?

Zastanów się, co chciałbyś, by zrobiono, gdyby pomocy potrzebował twój ukochany pies czy kot. Według obowiązującego na terenie Polski prawa, osoba, która znajdzie bezdomne zwierzę, powinna zareagować. Jak wskazuje odpowiedni artykuł: „osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję”. By właściwie wywiązać się z tej powinności, dobrze jest zawsze mieć w samochodzie „zestaw ratunkowy”. Z pewnością przyda się podstawowy sprzęt, taki jak: długa smycz, koc, małe opakowanie karmy (np. puszka), miska i butelka wody. Przydatne jest też złożone pudełko kartonowe do transportu niewielkich psów, kotów czy innych zwierząt.

PIERWSZA POMOC DLA ZWIERZĄT, CZYLI BEZPIECZEŃSTWO PONAD WSZYSTKO

Udzielając pomocy rannemu psu czy kotu, zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie – własnym i innych, w tym również zwierząt. Jeśli zdarzenie rozgrywa się na drodze, musisz odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku, założyć kamizelkę odblaskową, a nawet zatrzymać ruch, by nie doszło do potrącenia osób pomagających. Z tego powodu przydatne jest wezwanie na pomoc Policji lub Straży Miejskiej, choć oczywiście nie zawsze jest na to czas. Do zwierzęcia trzeba podchodzić powoli, po łuku, aby go nie spłoszyć. Można zachęcić je jedzeniem, jednak trzeba pamiętać, że w dużym stresie apetyt często zostaje wyłączony.
UWAGA! Jeśli zwierzę uległo wypadkowi i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, procedury nakazują wcześniejsze poinformowanie gminy. Jest to konieczne, by uzyskać bezpłatną pomoc weterynaryjną.

JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY ZWIERZĘCIU, ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA POSTÓW NIŻEJ

Najważniejsze jest niedopuszczenie do ucieczki zwierzęcia, czyli założenie mu smyczy lub umieszczenie bezpiecznie w pudełku bądź transporterze. Ranny pies czy kot może być w szoku, a tym samym zaatakować. Jeśli nie potrafisz temu zapobiec (np. założyć prowizorycznego kagańca z bandaża), a widzisz ryzyko, zabezpiecz tylko miejsce zdarzenia, powiadom służby i czekaj, obserwując zwierzę z odpowiedniej odległości. Jeśli nie umiesz złapać błąkającego się psa czy kota, zawsze warto zamieścić w okolicy i w Internecie informację o tym zwierzęciu. Być może właśnie szuka go opiekun albo uda się zorganizować grupę wolontariuszy, którzy pomogą w jego złapaniu.

ZNAJDŹ WŁAŚCICIELA CZWORONOGA

Jeśli zwierzę nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest oznakowane. Adresatka, podpisana obroża czy breloczek z numerem telefonu umożliwiają szybkie powiadomienie opiekuna. W przypadku tatuażu (na uchu lub wewnętrznej stronie uda) bądź czipa, konieczne jest dotarcie do baz danych. Do odczytu numeru mikroczipa potrzebny jest specjalny czytnik, w których wyposażonych jest już większość lecznic, Straż Miejska i Policja. Numer tatuażu umożliwi nam odnalezienie hodowcy zwierzęcia poprzez Związek Kynologiczny w Polsce. Jeśli zwierzę ma wystawiony rodowód, uda nam się także zidentyfikować jego właściciela.

BEZPIECZNA PRZYSTAŃ DLA ZAGUBIONEGO ZWIERZĘCIA

Jeśli ogłoszenia o zaginionych psach czy kotach nie przyniosły rezultatu i nie udało się zidentyfikować opiekuna, należy zwierzęciu zapewnić bezpieczne miejsce tymczasowego pobytu. Każda gmina, na której obszarze znaleziono zwierzę, ma obowiązek się nim zająć (gmina ma podpisaną umowę ze schroniskiem lub przechowalnią zwierząt). W miastach porzuconym psem musi się zająć Straż Miejska, Policja lub właściwy organ Urzędu Miasta (Wydział Ochrony Środowiska), w mniejszych miejscowościach Straż Gminna, Urząd Gminy lub Policja. Zgodnie z ustawą w każdym mieście/gminie przyjmuje się co roku uchwałą Program Opieki Nad Bezdomnymi Zwierzętami. Warto się z nim zapoznać, ponieważ zawiera umowy miasta/gminy ze schroniskiem, osobami, które wyłapują bezdomne zwierzęta oraz lecznicami, które udzielają pomocy zwierzętom po wypadkach itd.

DOM TYMCZASOWY DLA PSA I KOTA

Niestety w zakontraktowanych przytuliskach nie zawsze panują odpowiednie warunki, a stres w tego typu miejscach jest zwykle ogromny. Z tego powodu można też przechować psa czy kota w swoim domu bądź u znajomych (dom tymczasowy). Często takie znalezione zwierzę wymaga szczególnej opieki, w związku z tym niekiedy nie może zostać w domu samo. Alternatywą takiego rozwiązania są więc różne hotele dla zwierząt, jednak ich usługi są niestety odpłatne. Pamiętaj, że nawet jeśli zwierzę nie jest ranne, dobrze zawieźć je do lekarza weterynarii, który oceni jego kondycję, stan zdrowia oraz oszacuje jego wiek. W razie potrzeby zwierzak zostanie odrobaczony i odpchlony. Zabezpieczy to nas przed ewentualnym zarażeniem czworonożnych domowników chorobami czy pasożytami.

OGŁOSZENIA O ZAGINIONYCH PSACH I KOTACH

Jeszcze tego samego dnia należy przygotować ogłoszenie o znalezionym zwierzęciu oraz poinformować pobliskie schroniska, straż gminną lub Policję. W informacji trzeba dokładnie przedstawić okoliczności i miejsce znalezienia czworonoga oraz możliwie najbardziej szczegółowo go opisać (w tym znalezione przy nim akcesoria: obrożę itp.), zwracając uwagę na najbardziej charakterystyczne cechy (kondycja, urazy, ubytki zębów czy sierści, blizny). Konieczna jest fotografia zwierzęcia.
Ogłoszenia rozwiesza się w okolicy (dużo osób nadal nie ma dostępu do Internetu), a ich wersję elektroniczną umieszcza na portalach społecznościowych, stronach miłośników psów i kotów oraz okolicznych schronisk. Warto wysłać je też do lecznic weterynaryjnych w danym rejonie. Jeśli zwierzę jest rasowe lub w typie rasy, dobrze skontaktować się z organizacjami zajmującymi się adopcjami tych zwierząt. Z nimi łatwiej będzie znaleźć tymczasowych lub nowych opiekunów czworonoga. Pamiętajmy też o usunięciu wszystkich ogłoszeń, kiedy już odnajdzie się opiekun lub pies/kot znajdą nowy dom.

PRZEKAZANIE ZWIERZĘCIA

Chociaż to ogromna ulga, gdy odnajduje się opiekun, to i w tej sytuacji nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Lepiej takiej osoby nie zapraszać do domu, lecz umówić się na spotkanie w publicznym miejscu. Przed oddaniem psa czy kota należy zażądać okazania dokumentów potwierdzających prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, rodowód czy umowa nabycia). Niestety zdarzają się przypadki wyłudzania zwierząt (zwłaszcza rasowych) przez pseudohodowców czy ludzi szkolących psy do nielegalnych walk.
Dobrym rozwiązaniem jest spisanie umowy przekazania psa bądź kota, szczególnie jeśli zwierzę było zaniedbane lub chore. Mamy prawo wtedy podejrzewać, że zaniedbanie nie było zwykłym przypadkiem. W treści umowy można również zażądać zwrotu kosztów utrzymania zwierzęcia, jego wyżywienia i opieki weterynaryjnej. Zgodnie z art. 842 § 2 Kodeksu Cywilnego, właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do zwrotu wydatków poniesionych przez tymczasowego opiekuna na należyte przechowanie zwierzęcia. Także znalezienie nowego domu dla czworonoga wymaga sprawdzenia panujących w nim warunków oraz wiedzy i nastawienia nowych opiekunów. Najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonym wolontariuszom prozwierzęcej organizacji, którzy pomogą ocenić nowy dom psa czy kota.
Pamiętaj, by zawsze zachowywać się tak, jakbyś chciał, by zachowano się wobec twojego zaginionego psa czy kota. Nie bądź obojętny – zareaguj i udziel pomocy!