Czy zastanawialiście się jak świat i ludzi widzą nasi pupile?

Różnice w postrzeganiu kolorów występują pomiędzy gatunkami, osobnikami w różnym wieku. Na narząd wzroku wpływają geny oraz przebyte choroby.

Na widzenie składa się kilka aspektów:

  • postrzeganie kolorów
  • ostrość
  • pole widzenia
  • widzenie ruchu

Jakie barwy widzą psy?

Barwy od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego – widzą jako kolor żółty. Niebieskozielony postrzegają jako bezbarwny, ewentualnie biały/jasnoszary. Kolor niebieskozielony jako niebieski.
W skrócie psy widzą świat na żółto i niebiesko, z odcieniami bieli i szarości.

Co widzą koty?

Ich świetnie rozwinięta wrażliwość na światło jest aż 7 razy lepsza niż u ludzi. Dlatego też koty są mistrzami w nocnym widzeniu. Ponadto nie rozróżniają koloru czerwonego. Widzą świat w zabarwieniu niebiesko – żółtym, z dodatkiem zielonego.

Jak patrzą ptaki?

Jak wielokolorowe potrafią być ich pióra, tak samo szeroki wachlarz barw widzą one same. Mają niesamowitą zdolność widzenia barw. Od podstawowych aż do ultrafioletu, rejestrując kolory niewidzialne dla ludzi.

Co dostrzegają ryby?

Odróżniają wszystkie barwy widzialne dla człowieka, a niektóre , z nich nawet więcej. Musimy jednak pamiętać, że w środowisku wodnym światło zachowuje się inaczej niż w powietrzu, dlatego widzenie barw jest odmienne. Zdolność widzenia barw zależy od głębokości wody jaką zamieszkuje ryba. W wodach plytkich i oświetlonych widzą podobnie, jeśli nie wiecej, do człowieka. W wodach głębokich i metnych widzenie barw nie jest tak potrzebne, dlatego zmysł wzroku może w być słaby.