Socjalizacja

SOCJALIZACJA SZCZENIAKA

Biorąc szczeniaka ze schroniska czy fundacji warto zapoznać się z poniższym artykułem, aby wiedzieć jak najwięcej o sposobach socjalizacji malucha z otoczeniem, które zazwyczaj jest dla niego dość szokującym przeżyciem. Jako właściciele i odpowiedzialni opiekunowie, musimy zadbać o jego wychowanie w bezpieczeństwie z jednoczesnym nauczeniem obcowania w różnych środowiskach oraz pomóc mu zaakceptować niecodzienne sytuacje.

Ogólnie w socjalizacji chodzi o to, aby szczeniak poznał jak najwięcej świata. Poznawanie nowych rzeczy w wieku szczenięcym gwarantuje, że pies będzie się rozwijał prawidłowo. Nie ograniczajmy się tylko do ścisłej okolicy, znanych nam osób i przedmiotów, ale wyjdźmy dalej. 

 

SOCJALIZACJA Z LUDŹMI
Ludzie to bardzo ważny punkt socjalizacji szczeniaka. Warto zauważyć, że psy inaczej postrzegają bodźce niż ludzie, więc nie wystarczy zapoznać go z jedną osobą. Kobieta, mężczyzna, osoba w czapce, brodaci, łysi, ludzie w dziwnych uniformach (listonosz, policjant, strażak), wysocy, niscy ? to wszystko są inne doznania dla psa. Szczeniak może uwielbiać ludzi i nie mieć z nimi problemów, ale pewnego dnia pierwszy raz zobaczy dziadka z laską. I zacznie szaleć. Z tego powodu warto przyłożyć się do tego punktu i zapewnić psu jak największą ilość doznań związanych z ludźmi. Pojedyncza osoba, a zbiorowisko ludzi to również nowe doświadczenie, więc trzeba to przećwiczyć np.: zabierając psa na targowisko. Zabierając szczeniaka na socjalizację trzeba uważać, aby wszystkie kontakty psiaka z otoczeniem były przyjemne. Wiele osób ma tendencję do wykazywania dziwnych zachowań ? zbyt mocne klepanie, pochylanie się nad psem lub chaotyczne tarmoszenie. Niekoniecznie musi się to szczeniakowi podobać, więc trzeba na to uważać.

 

SOCJALIZACJA ZE ZWIERZĘTAMI
To bardzo trudny punkt w socjalizacji szczeniaka. Absolutnym minimum jest przyzwyczajenie pupila do innych psów, kotów oraz ptaków. Warto
również pokazać mu konie lub inne zwierzęta, z którymi planujemy kontakty w przyszłości. Również tutaj bardzo ważne jest, aby kontakty były dla szczeniaka przyjemne. Do zabaw trzeba wybrać odpowiednie osobniki, które nic naszemu podopiecznemu nie zrobią. Przypadkowe ugryzienie czy zbyt agresywna interakcja może spowodować, że nasz szczeniak będzie obawiał się kontaktów z innymi psami. 

 

SOCJALIZACJA Z HAŁASEM
Nie chcemy psa lękliwego, więc musimy znieczulić go na hałasy. Socjalizacja szczeniaka z różnymi dźwiękami to najlepszy sposób, aby zapobiec problemom w przyszłości. Lepiej zrobić to teraz i mieć spokój, niż czekać aż pies nagle wystraszy się nagłego odgłosu. Weźmy szczeniaka na spacer w pobliżu hałaśliwej ulicy, aby przyzwyczaił się do miejskiego zgiełku. Przyzwyczajmy psa do dźwięków sprzętu AGD: odkurzacza, suszarki, pralki, zmywarki. Zgniatajmy plastikową butelkę i obserwujmy reakcję pupila. Innym razem ”przypadkowo” upuśćmy jakiś przedmiot na podłogę. Pozwoli to sprawdzić strachliwość psa oraz znieczulić go na nagłe odgłosy. Oczywiście nie można przesadzać i starać się szczeniaka przestraszyć. Lepiej jednak, aby wykonać to w warunkach kontrolowanych, niż w sytuacji całkowicie nieprzewidzianej. Chodzi o to, aby nagły hałas odbył się w domu, a nie z powodu głośnego huku na ulicy, który spłoszy szczeniaka i może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Socjalizacja z otoczeniem
Weź psa do parku, lasu, na łąkę, na plac parkingowy, do znajomych, czyli do wszystkich nowych i ciekawych miejsc. Szczeniak powinien czuć się swobodnie w każdym środowisku, więc również w obcym domu, ogródku działkowym i na otwartym polu.

 

SOCJALIZACJA Z POJAZDAMI
Zapakuj szczeniaka do samochodu i przewieź go po okolicy. Zabierz psiaka do komunikacji publicznej: autobus, pociąg, tramwaj. Im więcej bodźców i miejsc tym lepiej. Nigdy nie wiesz, co spotka was w przyszłości. Przyzwyczaj szczeniaka do autobusu teraz, a nie będzie trzeba się stresować, kiedy nagle będziesz zmuszony do podróży tym środkiem transportu. Pozwoli to na komfortowe podróże, bez względu na typ pojazdu.