JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ADOPCJI KOTA?

Przygarnięcie pod swój dach nowego domownika, w tym przypadku kota, zawsze jest wydarzeniem związanym z wieloma emocjami. Ważne jest jednak, aby adopcję na tyle przemyśleć, by nie przyniosła przykrych konsekwencji w postaci konieczności zwrócenia zwierzęcia do poprzedniego opiekuna czy schroniska. Jak więc przygotować się do adopcji kota?
Koty uważane są za zwierzęta bardzo samodzielne i chodzące swoimi drogami, podczas gdy one są niezwykle delikatne i wrażliwe na zmiany. Dodatkowo fakt, że nie porozumiewają się z człowiekiem w tak wyraźny sposób jak psy powoduje, że nowi właściciele często mają problem z rozszyfrowaniem ich potrzeb i zamiarów. Dlatego do adopcji kota trzeba się dobrze przygotować.

ZWIĘKSZ WIEDZĘ O KOTACH

Wiele osób nadal żyje w przeświadczeniu, że koty piją mleko i są złośliwe. Jeśli chcesz, aby w Twoim domu zagościł mruczący przyjaciel, pozbądź się z głowy tych mitów i zaangażuj w poszukiwanie rzetelnych informacji na temat kotów. Sprawdź, jak należy zachowywać się po adopcji, jakie zachowania kocie są wskazaniem, że dzieje się coś złego, a także, ile czasu należy poświęcać kotu, aby żył przez wiele lat w zdrowiu oraz dobrej kondycji. Wiedza ogólna na temat pupila jest niezbędna w zasadzie zawsze, gdy w grę wchodzi adopcja zwierząt – niezależnie od ich gatunku.

DOBIERZ KOTA DO MOŻLIWOŚCI

Zastanów się, jaki kot będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni – i nie ma chodzi tutaj o kolor jego futra. Najpierw szukaj pod względem charakteru oraz wymagań co do przyszłego domu adopcyjnego. Ważne, aby wziąć pod uwagę, czy w domu są dzieci, psy albo inne koty, a także, czy jest to mieszkanie, czy może dom z ogrodem, do którego kot będzie wychodził. Istotne jest również, aby ocenić, ile kot będzie zostawał sam i czy będzie zmuszony do podróżowania z nami – nie każdy kot bowiem dobrze zniesie samotność. W większości przypadków bardziej korzystnie będzie adoptować dorosłego kota będącego typowym jedynakiem. Jeśli chcemy kociaka, powinniśmy rozpatrzeć możliwość przygarnięcia dwóch; taka adopcja kotów w młodym wieku niweluje szkody, które powstają w trakcie zabawy.

PRZYGOTUJ DOM

Zapewne nawet nie wiesz, ile pułapek czeka na Twojego przyszłego kota w Twoim domu i ile jest miejsc, które powinieneś zabezpieczyć. Jeśli decydujesz się na adopcję kota niewychodzącego bądź po prostu mieszkasz w bloku, musisz zabezpieczyć okna oraz balkon odpowiednią siatką, która zapobiegnie wypadnięciu czy wyskoczeniu kota. To bardzo istotne, bo często stanowi wymaganie adopcyjne. Przejrzyj również swoje kwiaty i wyeliminuj te, które mogą być dla kota trujące; większe doniczki zabezpiecz od góry, aby kot nie potraktował ich jako kuwety. Wszystkie meble obiciowe potraktuj sprayem odstraszającym, za to kocimiętką natrzyj drapaki, z których kot może korzystać. Do kuwety nasyp zwykłego żwirku; na eksperymenty przyjdzie czas później. Przygotuj też kilka legowisk, czyste miseczki, dobrej jakości jedzenie oraz zabawki dla kota i transporter.

PRZEJDŹ PROCES ADOPCYJNY

Ostatnim krokiem przed przywiezieniem kota do domu jest przejście procesu adopcyjnego. Jeśli już znaleźliśmy wymarzonego mruczka przez portal adopcyjny zwierząt i skontaktowaliśmy się ze schroniskiem czy fundacją, prawdopodobnie czeka nas wizyta przedadopcyjna. Podczas niej wizytator porozmawia z nami o kocie oraz oceni, czy mamy warunki do jego posiadania. Jeśli wizyta przejdzie pomyślnie, wystarczy podpisać umowę adopcyjną (zrobić to może tylko osoba pełnoletnia) i udać się z odpowiednio przystosowanym transporterem po kota. Potem czeka nas czas aklimatyzacji i poznawania wzajemnie swoich charakterów, a następnie – długie i szczęśliwe życie z mruczącym podopiecznym u boku.