Pomoc dla czworonogów zimą

Tak samo, jak nam pierzchną usta czy wysuszają się dłonie, tak samo w okresie zimowym skóra naszych czworonożnych ulubieńców jest wystawiona na walkę z czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie dotyczy to łap. Posypywanie chodników solą jest dla nich bardzo szkodliwe.

Jak pomóc naszym czworonogom, aby nie cierpiały zimą?

  • Wycieranie, a nawet obmycie łap – warto przetrzeć wilgotną szmatką najlepiej z odrobiną delikatnego środka myjącego/szamponu dla psów – dobrze działają te z dodatkiem chlorheksydyny (działa odkażająco)
  • Bolesność, niechęć do chodzenia lub krwawienie – warto zainteresować się, co może być przyczyną mikro-urazów.
    Przerośnięte pazury (przez które nasz pies krzywo stawia łapy), zbyt długie włosy w których gromadzi się wilgotny piasek, grudki ziemi czy lodu popękane opuszki, które po zetknięciu z solą mogą być bardzo bolesne. Pies wylizujący łapy może utrudnić ich gojenie, podrażnić rany.
  • Delikatna skóra na opuszkach łap w zetknięciu ze środkami chemicznymi i niską temperaturą staje się jeszcze bardziej uwrażliwiona i wymaga dodatkowej pielęgnacji. W okresie zimowym możemy sięgnąć po preparaty o właściwościach smarujących, ochronnych jak i nawilżających (np. Wazelina, lanolina). Należy stosować je zależnie od potrzeb (przed lub po spacerze), ale zawsze – codziennie.