Karmienie pupila

Karmienie pupila
— wybór, odpowiedzialność, dbałość o zdrowie swojego przyjaciela

1.Dieta psów ze szczególnymi potrzebami.

Wiele psów wyróżnia się dodatkowo specyficznymi potrzebami żywieniowymi. Zwykle nie mają one żadnego związku z tymi, które wynikają bezpośrednio z ich rasy. Niezwykle istotne jest, by w zależności od indywidualnego problemu, odpowiednio dobrać prawidłową karmę.

Psy po sterylizacji i kastracji

Organizm zwierzęcia po tego typu zabiegach wymaga do prawidłowego funkcjonowania odpowiednio skomponowanego zestawu składników odżywczych. Sterylizacja wywołuje bowiem w organizmie psa rozmaite zmiany fizjologiczne i hormonalne, które skutkują między innymi zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię i wzmożonym apetytem. Ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia nadwagi, skład karmy dla psa wysterylizowanego musi być tak skomponowany, aby zapobiegać jej rozwojowi. Z tego powodu ważne jest, aby produkty dla psów sterylizowanych zawierały umiarkowaną ilość tłuszczu i zwiększoną ilość białek. Dzięki temu konsumowana przez psa ilość jedzenia się nie zmniejszy, ale karma będzie dostarczać mu zredukowanej liczby kalorii – dokładnie takiej, jakiej potrzebuje. Uzupełnienie karmy o L-karnitynę dodatkowo pobudzi metabolizm zwierzęcia, pomagając mu zachować dotychczasową masę mięśniową, a odpowiednie proporcje włókna pokarmowego zapewnią mu uczucie sytości.

Karma dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym

Psy o wrażliwym przewodzie pokarmowym potrzebują karm, w których składzie znajdują się elementy optymalizujące proces trawienia i zapobiegające biegunkom. Równie korzystna jest zawartość białek L.I.P. o ponad 90-procentowej strawności. Oprócz tego pracę przewodu pokarmowego zwierzęcia ureguluje włókno psyllium oraz będący źródłem mannooligosacharydów wyciąg z drożdży, które poprawiają konsystencję kału i sprzyjają równowadze flory bakteryjnej jelit.

Karmy dla psów ze skłonnością do chorób skóry

Czworonogi, które wykazują tendencję do zaczerwień skóry, łupieżu i innych problemów dermatologicznych, powinny przede wszystkim spożywać karmę zawierającą nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Wykazują one działanie przeciwzapalne oraz pomagają utrzymać równowagę w warstwie lipidowej, tym samym wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Dodatkowo warto zwracać uwagę na składniki takie jak inozytol, cholina, kwas pantotenowy, niacyna i histydyna. Pobudzają one syntezę ceramidów, przez co zapobiegają utracie wody przez naskórek oraz wnikaniu bakterii i alergenów przez skórę.

 

2. Dieta dostosowana do trybu życia psa.

Równie ważne jest to, aby sposób żywienia dopasować do stylu życia, jakie prowadzi nasz pies. Wyjątkowo aktywne, uprawiające sporty zwierzę, ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe od tego, który wychodzi jedynie na krótkie spacery. Ten pierwszy będzie potrzebował przede wszystkim karmy dostosowanej do typu aktywności. Jeśli uprawia on wymagające intensywnego lecz krótkotrwałego wysiłku agility, karma powinna przede wszystkim zawierać wysoki poziom węglowodanów, który zapewni organizmowi odpowiednią wydajność.

Jeśli pies jest bardzo aktywny, przyzwyczajony do długotrwałego, nieprzerwanego wysiłku, w jego karmie powinien być zawarty zwłaszcza wysoki poziom tłuszczów. Z kolei mało aktywnym psom polecana jest niskokaloryczna karma zapobiegająca nadwadze, najlepiej z dodatkiem przyspieszającej spalanie tłuszczu karnityny. Odpowiedni poziom fermentujących i niefermentujących włókien wpłynie dodatkowo na objętościowe zmniejszenie odchodów psa oraz redukcję ich nieprzyjemnego zapachu.

 

3. Karma sucha czy karma mokra?

O tym, czy wybierzemy karmę suchą, mokrą lub w formie musu, decydują przede wszystkim preferencje smakowe psa. Niewątpliwą zaletą suchej karmy jest zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego. Niemniej jednak, ponieważ krokiety charakteryzują się niską zawartością wody, podając je psu, należy pamiętać o zwiększonym zapotrzebowaniu zwierzęcia na płyny. Karma mokra sprawdza się szczególnie w przypadku psów seniorów, które ze względu na swój wiek mają problemy z gryzieniem twardych pokarmów. Gotowe posiłki w formie musu są również dostosowane do potrzeb szczeniąt w pierwszych miesiącach życia – lekka konsystencja ułatwia jedzenie i przestawienie się z mleka matki na gotową karmę. Również psy wybredne często z większym apetytem zjadają karmę mokrą.

Dobór odpowiedniego sposobu żywienia psa nie jest sprawa łatwą, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najlepszym rozwiązaniem wydawać się może (wspomniane w kolejnym wpisie) mieszane żywienie psa, czyli łączenie karmy mokrej i suchej. Podejmując decyzję, należy kierować się dbałością o zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia.

Na zdjęciu przedstawiamy Państwu suczkę odebraną interwencyjnie o imieniu Tunga. Dziewczyna trafiła do nas mocno niedożywiona z chorą wątrobą oraz zmianami trzustkowymi. Tylko specjalistyczna karma dedykowana psom z zaburzeniami trawiennymi pozwala nam zadbać o prawidłowe odżywienie Tungi, czego efekty widzimy z tygodnia na tydzień. Pierwotnie psiak ważył niespełna 19kg, czyli miał 30% utraty masy ciała, słabą koordynację ruchową i apatię. Obecnie Tunga waży 24kg i z dnia na dzień ma coraz więcej sił i chęci do zabawy, wykazuje radość do spacerowania, jest aktywna i pełna energii. Jeszcze długa droga przed nami, ale wierzymy, że niebawem psiak osiągnie 30kg wagi i będziemy cieszyć się naszym małym sukcesem.

Serdecznie dziękujemy Wam za obecność. Mamy nadzieję, że nasze rady posłużyły Państwu i zostaną wprowadzone w życie Waszych podopiecznych. Życzymy samych sukcesów wychowawczych i dobrego zdrowia dla Waszych pupili 🙂