JAK KARMIĆ PSA cz.1

ŻYWIENIE PSA OD PODSTAW
Dobór prawidłowego pożywienia dla psa to bardzo ważne zadanie dla każdego odpowiedzialnego właściciela. To właśnie od diety w dużym stopniu zależy ogólny stan zdrowia zwierzęcia, a także tempo starzenia się jego organizmu. Czym karmić psa, aby zapewnić mu zdrowie i witalność?
Żywienie psa zależy od jego opiekuna – człowieka. To właśnie do właściciela zwierzęcia należy decyzja czym i jak karmić swojego pupila. Tym samym, to człowiek odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój i zdrowie swojego podopiecznego. Jak żywić zwierzaka, by jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem?

DOBRE DLA LUDZI – NIEODPOWIEDNIE DLA PSÓW
Rozwiązaniem, które wydaje się najprostsze i wymagające najmniejszego zaangażowania jest karmienie pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, najczęściej resztkami z własnego stołu. Niestety wygoda właściciela nie przekłada się w tym przypadku na korzyści zdrowotne dla zwierzęcia. Żywiąc psa w ten sposób, nie dostarczymy mu niezbędnych dla jego organizmu składników odżywczych, a możemy mu nawet zaszkodzić. Psie potrzeby żywieniowe znacznie różnią się od ludzkich, a niektóre spożywane przez nas produkty są dla czworonogów wręcz trujące.

WŁASNORĘCZNIE PRZYGOTOWANE, NIE ZAWSZE ZNACZY NAJLEPSZE
Czy alternatywą jest w takim razie samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa? Chociaż znacznie bardziej wymagające i czasochłonne, wydaje się dawać właścicielowi o wiele większe możliwości odpowiedniego modyfikowania diety swojego czworonoga. Jest to jednak tylko pozorna zaleta. Przy opracowywaniu zestawu składników odżywczych precyzyjnie odpowiadającego potrzebom żywieniowym psa, trzeba bowiem wziąć pod uwagę jego wiek, rasę oraz tryb życia, w tym także poziom aktywności fizycznej.
To trudne zadanie, z którym skutecznie poradzić sobie może jedynie wykwalifikowany specjalista w zakresie żywienia zwierząt. Optymalnym rozwiązaniem, przede wszystkim dla zdrowia psa, ale też wygody opiekuna, jest stosowanie opracowanej przez ekspertów gotowej karmy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy produkt dostępny na rynku jest pełnowartościowy. Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze karmy dla swojego pupila?

ABY KARMA DLA PSA BYŁA WARTOŚCIOWA …
Normy żywieniowe, określające zapotrzebowanie na poszczególne składniki w posiłkach, dotyczą nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Co świadczy o wysokiej jakości karmy dla psa? W jaki sposób możemy upewnić się, że konkretny produkt będzie zaspokajał potrzeby żywieniowe naszego pupila? Podstawowym wyróżnikiem właściwie dobranej karmy jest jej strawność, która w przypadku produktów suchych powinna wynosić 85-88% (zawartego w nich białka – nawet 92%). Im wyższa jakość pożywienia, tym skuteczniej jest ono trawione przez organizm zwierzęcia, który przyswaja z niego więcej składników pokarmowych. Lepsza wchłanialność ma z kolei pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję psa.

JAK WYBRAĆ KARMĘ ZASPOKAJAJĄCĄ POTRZEBY ŻYWIENIOWE PSA?
Wybierając gotową karmę, należy uwzględnić wiek psa, jego rasę, wagę, tryb życia oraz specyficzne potrzeby, na przykład przeprowadzoną kastrację czy sterylizację, wrażliwość żołądka czy problemy dermatologiczne. Należy pamiętać, że każdy z tych czynników wpływa na zmianę wymagań żywieniowych czworonoga.