Kiedy wykonuje się badanie krwi i moczu u psów i kotów?

Badania krwi i moczu i kotów i zwierząt zaliczane są do grupy badań dodatkowych, niemniej istnieje wiele przypadków, kiedy wykonanie ich jest koniecznością. Kompleksowe badania laboratoryjne zwierząt mogą być również wykonane w celach profilaktycznych. W przypadku podejrzenia schorzenia u zwierząt samo wykonanie badań nie stanowi wystarczającej podstawy do postawienia diagnozy, ale wyniki dostarczają wielu cennych informacji na temat zdrowia kota lub psa, więc są niezastąpionym źródłem wiedzy przy rozpoznaniu. Skrupulatna analiza płynów ustrojowych dostarcza weterynarzowi wiele danych o ogólnym stanie organizmu oraz czynnościach poszczególnych jego narządów i układów.

Badania krwi u zwierząt (morfologia)

Badania laboratoryjne krwi mają na ułatwiają postawienie diagnozy, dobór odpowiednich badań dodatkowych, wybór optymalnego leczenia, a także pozwalają kontrolować skuteczność wdrożonej terapii. Jest to również jeden z ważniejszych elementów podczas diagnozowania zmian rakowych.

Badania krwi psa czy kota (a także każdego innego gatunku zwierząt) dostarcza informacji na temat stanu nawodnienia organizmu, pozwala rozpoznać anemię lub infekcje, umożliwia stwierdzenie możliwości krzepnięcia krwi i skuteczności układu immunologicznego.

Krew do kompleksowych badań laboratoryjnych pobierana jest, gdy u zwierzęcia występuje gorączka, wymioty, biegunka, osłabienie, bladość błon śluzowych, brak apetytu. Zabieg pobrania krwi wykonywany jest również w przypadku planowanych zabiegów chirurgicznych (w celu oceny krzepliwości), takich jak np. kastracja i sterylizacja, ropomacicze, usuwanie guzów. Morfologia zalecana jest również w przypadku zatrucia substancjami toksycznymi, po przebytych chorobach zakaźnych oraz po zakończeniu długotrwałej terapii w przypadku schorzeń takich jak m.in. cukrzyca u psa i kota, choroby wątroby i serca, schorzenia nerek u psa.

Badanie moczu u zwierząt

Ogólne badanie moczu jest bardzo proste, a jednocześnie dostarcza wielu cennych informacji na temat funkcjonowania nerek. Bardzo ważne jest jednak, aby próbkę moczu dostarczyć do gabinetu weterynarza w jak najkrótszym czasie po pobraniu (jeśli nie ma takiej możliwości, pojemnik z moczem należy przechowywać w lodówce), ponieważ do analizy laboratoryjnej najlepiej nadaje się mocz świeży.

Za sprawą badania moczu można zdiagnozować m.in. niewydolność nerek psa. W ocenie uwzględniany jest również stan nawodnienia zwierzęcia. O funkcjonowaniu nerek świadczy również obecność w moczu białka i glukozy.

Teoretycznie analiza moczu powinna być wykonywana rutynowo, nawet przy okazji przeglądowych badań profilaktycznych w gabinecie weterynaryjnym. W praktyce jednak badanie moczu wykonuje się najczęściej, gdy u zwierzaka ujawniają się następujące objawy:

  • częstomocz
  • bolesne oddawanie moczu
  • krwiomocz
  • nieprawidłowości w oddawaniu moczu
  • nadmierne pragnienie
  • wielomocz
  • mocz ciemniejszy lub bledszy niż zazwyczaj
  • mocz pienisty lub krwisty

Co więcej, analiza moczu może być niezbędna, gdy istnieje podejrzenie np. choroby nerek, kamicy moczowej, infekcji dróg moczowych.