Sposoby pomocy maltretowanym zwierzętom

Wydawałoby się, że w XXI wieku takie rzeczy nie mają prawa mieć miejsca, jednak ciągle wiele zwierząt cierpi z powodu agresji, bezmyślności czy zaniedbania ludzi. Chore, zagłodzone, przetrzymywane na zbyt krótkim łańcuchu, bez ochrony podczas mrozów – to tylko kilka z przykładów ludzkiego okrucieństwa. Na szczęście jest również ogromne grono ludzi, którym los czworonogów nie jest obojętny. To oni podejmują się pomocy tym nieszczęśnikom.

Zauważajmy, co się dzieje wokoło

Czasami wiemy o cierpiącym zwierzęciu, ale nie chcemy się narażać sąsiadowi. Nie wiemy, co możemy zrobić, wydaje się nam, że nie mamy niezbędnych kompetencji. To zrozumiałe obawy, ale nie musimy niczego robić sami. Wystarczy zgłosić taki przypadek odpowiedniej organizacji i ona zajmie się już od początku do końca niezbędną zwierzakowi pomocą.

Interwencje dla zwierząt

Wykwalifikowani pracownicy stowarzyszenia poinformowani o sytuacji, udają się we wskazane miejsce, by udzielić pomocy zwierzętom. Podejmowane są kompleksowe działania mające na celu ustalenie charakteru zdarzenia, przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oraz przede wszystkim udzielenia odpowiednio dobranej pomocy dla zwierząt.

Pomoc weterynaryjna

Niestety bardzo często stan zwierząt z interwencji jest ciężki. Wymagają chirurgii zwierzęcej czy dermatologii weterynaryjnej. Trafiają wtedy do nowoczesnych przychodni weterynaryjnych, gdzie udzielana jest im niezbędna pomoc medyczna oraz zapewniona odpowiednia pielęgnacja.

Tymczasowy dom

Po udzieleniu niezbędnej pomocy trafiają do tymczasowych domów lub schronisk i tutaj czekają na swoją szansę na nowe życie i na ciepły, kochający dom. Jeśli mamy takie możliwości, przygarnijmy i pokażmy, że człowiek potrafi też kochać i się troszczyć.

Wsparcie finansowe

W naszym otoczeniu na szczęście nie mają miejsca takie sytuacje, ale bardzo porusza nas los maltretowanych zwierząt i bardzo chcielibyśmy mieć wkład w ich ratowanie. Organizacje zajmujące się tego typu działaniami utrzymują się najczęściej z darowizn. Znajdźmy taką w swojej okolicy i pomóżmy czworonogom w taki sposób.