Profilaktyka dla psów. Jak dbać o zdrowie psa?

W przypadku zdrowia zwierząt, podobnie jak u ludzi, sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tego też powodu profilaktyka weterynaryjna ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia naszych pupili. Regularna kontrola zdrowia psa w wielu przypadkach pozwala uniknąć poważnych schorzeń. Warto więc od czasu do czasu profilaktycznie wybrać się ze swoim psem do weterynarza.

Dlaczego profilaktyka zdrowotna jest tak ważna dla psów?

Dzięki regularnie wykonywanym badaniom profilaktycznym u weterynarza zwierzęta mogą uniknąć wielu poważnych chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. W ramach działań profilaktycznych warto kontrolować stan zdrowia psa, podawać mu stosowne leki przeciwpasożytnicze, szczepić, a także wdrożyć odpowiednią dietę i zapewnić mu optymalną ilość aktywności fizycznej każdego dnia. W praktyce nie wymaga to od właścicieli ani zbytnich wyrzeczeń ani wielkiego zaangażowania, a często pozwala uniknąć wielu poważniejszych problemów.

Na czym polega profilaktyka u psów?

Jak już zostało wspomniane, profilaktyka nie ogranicza się wyłącznie do wizyt w gabinecie weterynaryjnym, ale również możliwa jest dzięki stosownej diecie i aktywności fizycznej. Niemniej jednak specjalistyczna pomoc weterynaryjna może być przydatna, nawet jeśli nasz pies nie choruje. Przede wszystkim weterynarz zaleci stosowne metody odrobaczania zwierzęcia. Wykonuje się je, podając psu odpowiednie preparaty, które powinien zalecić specjalista. Odrobaczanie jest bardzo ważne, gdyż pasożyty atakujące zwierzęta mogą się przenosić również na ludzi.

Ważne są również szczepienia psów. Niektóre szczepienia są konieczne, inne dodatkowe, chociaż w przypadku niektórych psów zalecane. Każde zwierzę domowe powinno być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Poza wścieklizną pies (przede wszystkim szczenięta) powinien zostać także zaszczepiony na nosówkę i parwowirozę. Oprócz tego można zaszczepić pupila przed takimi chorobami jak leptospiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby i koronowiroza. Pies powinien być również odpowiednio zabezpieczony przed pchłami i kleszczami. W ten sposób pies może uniknąć groźnej choroby, jaką jest babeszjoza.