Problem bezdomności wśród zwierząt. Jak mu przeciwdziałać?

Prowadzenie schronisk dla zwierząt i wyłapywanie tych wolno biegających w żadnym wypadku nie rozwiązuje problemu. Co prawda opieka sprawowana nad zwierzętami w schroniskach z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie, jednak można zrobić dużo więcej dla naszych braci mniejszych. Działania powinny być koordynowane odgórnie przez Państwo, ale niezbędna też jest edukacja społeczeństwa i akcje oddolne zrzeszające zwykłych obywateli.

Przede wszystkim edukacja

Na szczęście coraz więcej organizacji, wpływowych ludzi czy celebrytów zwraca uwagę społeczeństwa na problem bezdomności zwierząt. Pojawiają się kampanie społeczne zachęcające do adopcji zwierząt ze schroniska czy zaangażowania się w pomoc. Wiele organizacji prowadzi prelekcje i warsztaty w szkołach. Dzieci już od najmłodszych lat są uwrażliwiane na problem i uczone prawidłowej pielęgnacji i zachowania wobec domowych pupili.

Sterylizacja

Według czołowych polskich lekarzy weterynarii jedynym humanitarnym i skutecznym sposobem ograniczenia liczby bezpańskich zwierząt jest kastracja. Daje ona gwarancję ograniczenia rozmnażania się zwierząt, a co za tym idzie, zwiększa szansę na to, żeby każdy z psów czy kotów znalazł swój kochający dom.

Adopcja zwierząt ze schroniska

Choćby w schronisku zwierzę miało idealne warunki, to ciągle potrzebuje kontaktu z człowiekiem, spacerów, czułości i uwagi. Adoptując psa ze schroniska, zyskujemy wiernego przyjaciela, a jednocześnie mamy gwarancję, że nie wspieramy pseudo hodowli czy innych miejsc przysparzających zwierzętom cierpień. Ponadto taka forma daje możliwość kontroli i otrzymania wsparcia. Personel na pewno będzie się starał wybrać zwierzę, które odnajdzie się w warunkach, jakie możemy mu zapewnić, ale upewni się też, czy zwierzę jest dobrze traktowane w nowym domu.

Wspieranie organizacji pomagających zwierzętom

Jeśli posiadamy już czworonożnego przyjaciela lub nasz styl życia na to nie pozwala, zawsze możemy wesprzeć organizacje pomagające zwierzętom swoim czasem lub środkami finansowymi. Większość z nich to instytucje niepubliczne i funkcjonują tylko dzięki ofiarności dobrych ludzi.