Główne rodzaje guzów u psów

U psów różnych ras mogą pojawiać się pewne zmiany na skórze, które zwykle wyczuwane są przez właścicieli. Nie wszystkie są groźnie, ale każda z nich powinna być sprawdzona przez weterynarza. Samodzielnie bardzo trudno jest rozpoznać ewentualne schorzenie, ponieważ niegroźne zmiany niekiedy są bardzo podobne do zmian nowotworowych. Niekiedy konieczne jest więc wykonanie dodatkowych badań, dzięki którym możliwe będzie podjęcie stosownych działań, np. z zakresu chirurgii weterynaryjnej.

Najczęstsze zmiany tkanki podskórnej i skóry u psów

  • Brodawczaki o łagodnym charakterze. Brodawczaki mogą pojawiać się nawet u młodych osób i zwykle stanowią łagodne zmiany pochodzenia wirusowego. Ujawniają się w jamie ustnej i/lub na stopach (stosunkowo rzadko). Nie są one związane z nowotworem ani żadnym innym poważnym schorzeniem. Jeśli nie przeszkadzają psu (pies czasami może je przygryzać), po pewnym czasie mogą same zaniknąć. Brodawczaki u starszych psów również najczęściej nie wymagają wycinania.
  • Basalioma to w większości przypadków zmiana łagodna. Pojawia się w postaci dość dużych, widocznych guzów o twardej konsystencji i bez włosów. Zwykle usuwane są operacyjnie, a rokowania w większości przypadków są dobre.
  • Tłuszczaki podskórne pojawiają się najczęściej u psów w średnim wieku i starszych. Chociaż tłuszczaki nie są groźne, to jednak wymagają specjalistycznego badania w celu wyeliminowania ewentualnych podejrzeń nowotworu. Tłuszczaki nie kwalifikują się do operacji (chyba że przeszkadzają psu w poruszaniu się).
  • U starszych psów może pojawiać się gruczolak gruczołów łojowych. Występuje na skórze głowy, grzbietu i kończyn w postaci łatwych do uszkodzenia zmian. Tego rodzaju zmiany, chociaż nie są groźne dla zdrowia, często są usuwane ze względu na dość duże ryzyko uszkodzeń.
  • Nowotwory z komórek tucznych stanowi niemal 1/4 wszystkich złośliwych nowotworów u psów. Najczęściej diagnozowany jest u starszych czworonogów następujących ras: labrador, sznaucer, jamnik, bokser. Ma postać guzków, grudek, a niekiedy nawet plam. Co ważne, tego rodzaju zmiany nowotworowe dość szybko się zmieniają, powiększają, przeobrażają. Zazwyczaj pojawiają się na grzbiecie i kończynach. Mogą powodować lokalne stany zapalne, zaczerwienienia, obrzęki, świąd. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz zwykle zaleca przeprowadzenie operacji.
  • Nowotwór naskórka również występuje głównie u psów starszych. Zwykle pojawia się na kończynach, po bokach ciała, na mosznie, na przewodach słuchowych, miazdze pazurów. Wygląda jak wrzodziejąca, zalepiona strupami zmiana skórna. Najczęściej niezbędne jest przeprowadzenie operacji w celu usunięcia zmiany wraz ze sporą ilością skóry. Rokowania zależą od tego, czy doszło do przerzutów do węzłów chłonnych.