Czipowanie psów i kotów – czy warto?

Czipowanie psów i kotów nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Zabieg, całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia, polega na wszczepieniu pod skórę czipa, czyli mikroprocesora o wielkości ziarenka ryżu z zakodowanym unikalnym numerem identyfikacyjnym. Czip wprowadzany jest przy użyciu specjalnej strzykawki, a sam proces wszczepienia trwa ok. minuty, nie powoduje uczucia dyskomfortu, reakcji alergicznej, ani w żaden sposób nie ogranicza codziennej aktywności zwierzaka. Zabieg przeprowadza się raz na całe życie w profesjonalnej lecznicy weterynaryjnej, która świadczy usługi tego rodzaju. W tym artykule podpowiemy, jaki dokładnie jest cel czipowania oraz jakie wynikają z tego korzyści dla właścicieli i ich zwierzaków.

Czipowanie zwierząt – jak to działa?

Czip umieszczony pod skórą zwierzęcia pozwala na szybką jego identyfikację w sytuacji, gdy dojdzie do zagubienia lub kradzieży. W niewielkim czipie znajduje się unikalny numer identyfikacyjny, któremu przyporządkowane są dane o zwierzęciu oraz właścicielu. O te dane poprosi nas lekarz weterynarii podczas zabiegu wszczepiania, a następnie zostaną one przesłane do Ogólnopolskiej Bazy Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Bardzo ważne jest, abyśmy przed zabiegiem dowiedzieli się, czy wybrany weterynarz współpracuje z Centrum Rejestracji PTRiZ. Jeśli nie, będziemy musieli samodzielnie dokonać rejestracji numeru identyfikacyjnego, co jednak nie jest trudne i można to zrobić za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego. Warto o tym pamiętać, gdyż samo wszczepienie czipa bez zgłoszenia do bazy nic nam nie da. Jeśli jednak prawidłowo zarejestrujemy numer, możliwe będzie zidentyfikowanie zwierzęcia w momencie jego zagubienia, gdyż za pomocą specjalnego czytnika straż miejska lub weterynarz będzie mógł odczytać z numer czipa oraz dane właściciela.

Dlaczego warto zaczipować kota lub/i psa?

Czipowanie psów jest obowiązkowe w bardzo wielu krajach na świecie, w Polsce nie ma takiego nakazu. Niestety w naszym kraju każdego dnia za zaginione uznaje się kilkaset zwierząt, głównie kotów i psów. Te, które mają nieco więcej szczęścia, trafiają do schroniska. Niestety znaczna część zaginionych błąka się po ulicach, ginąc w konsekwencji pod kołami samochodu lub w wyniku ataku większych zwierząt. Wszczepienie czipa znacznie zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia zaginionego zwierzęcia. To najważniejszy, chociaż nie jedyny powód, dla którego wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na zaczipowanie.

W przypadku zwierząt rasowych czip pod skórą pozwala na szybką identyfikację zwierzęcia w przypadku kradzieży. Kolejnym powodem jest możliwość swobodnego podróżowania z pupilem po całym świecie. Jeśli często podróżujesz ze zwierzakiem, dla obowiązkowo należy go zaczipować. Warto też pamiętać, że im więcej czworonogów będzie zaczipowanych, tym większe szanse na zmniejszenie skali zwierzęcej bezdomności, co dotyczy przede wszystkim często błąkających się po ulicach bezpańskich psów.

Za wykonaniem zabiegu wszczepienia czipa przemawia też niska cena, a także brak skutków ubocznych.