Straż dla Zwierząt w warszawskim ZOO

W ostatnią niedzielę (19 czerwca 2011) na terenach warszawskiego Ogrodu Zoologicznego odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Zwierzę nie jest rzeczą – nie porzucaj nas”. Na zaproszenie Pani Agaty Boruckiej z działu dydaktycznego ogrodu, inspektorzy Straży dla Zwierząt Okręgu Mazowieckiego wzięli udział w tej cyklicznej imprezie. Wystawiliśmy nasz punkt informacyjny oraz sprzęt, jaki używamy podczas interwencji. Dzieciaki były bardzo zainteresowane naszą pracą oraz naszym sprzętem. Najbardziej interesowały je klatki łapki oraz poskromy. Inspektorzy opowiadali o interwencjach, o tym jak należy się zachowywać po spotkaniu nieznajomego psa oraz jakie obowiązki spoczywają na właścicielu zwierzaków. Wśród osób dorosłych zdziwienie wywoływała sprawa naszej pracy w formie wolontariatu. Były bardzo poważne konkursy rysunkowe z nagrodami. Podczas pikniku można było poznać egzotyczne gady i płazy, w zagrodzie buszowały świnki morskie. Można było pogadać z papugą, niestety ród męski był na przegranej pozycji, bo jakoś „ptaszysko” nie pała do nas miłością. Była gromada psów rasy seter wraz z opiekunami ze stowarzyszenia pomagającego tym pieskom. W rozmowie z Panią Agatą dowiedzieliśmy się, że wiele zwierząt trafia do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego przed samym okresem urlopowym i zaraz po zakończeniu szkoły. Podczas festynu rozmawialiśmy z dziećmi i ich rodzicami o tym, że kupno czy adopcja zwierzaka musi być bardzo głęboko przemyślana i omówiona wśród całej rodziny. Niech niespodzianką będzie dzień wprowadzenia do domu nowego lokatora, a nie samo zwierzę. Niech wszyscy będą świadomi nowych obowiązków, jakie na nich będą spoczywać.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów rysunkowych zdobytych nagród i wyróżnień. Wszystkie prace były wyjątkowe i oceniający mieli „wielki zgryz”, aby wybrać te najładniejsze. Nagrodą dodatkową jest umieszczenie prac na stronie Straży dla Zwierząt.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji warszawskiego Ogrodu Zoologicznego za zaproszenie, Pani Agacie za opiekę, pomoc i wsparcie. Jeżeli będziecie Państwo mieli ochotę nas gościć, chętnie weźmiemy udział w takich edukacyjnych imprezach. Dziękujemy.

tekst: W.Doroszkiewicz