Nowa akcja Straży dla Zwierząt – Okienko Życia

W samo południe 15 marca br. przy ul. Wolskiej 60 w warszawskiej siedzibie Straży dla Zwierząt otwarte zostało Okienko życia dla zwierząt. Jest to pierwsze takie okienko w Polsce i w Europie. Idea otwarcia kiełkowała od dawna, natomiast tegoroczna mroźna zima oraz często bestialskie traktowanie zwierząt przez złych ludzi oraz liczne przypadki porzucania zwierząt były przyczynkiem do uruchomienia okienka już tej wiosny.

Pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę. Tuż przed otwarciem do Okienka podrzucono 4 psy i 1 kota. Zwierzęta trafią zaraz do Centrum Adopcyjnego i znajdą nowe kochające domy.

Okienko życia jest tylko symbolem. W rzeczywistości to specjalnie skonstruowany domek z oknem, gdzie w środku znajduje się czujnik ruchu, który ma powiadamiać dyżurujących inspektorów Straży dla Zwierząt o tym, ze jakieś zwierzę potrzebuje pomocy.

Na uroczystość otwarcia przybyły osoby wspierające ideę okienka i kochające zwierzęta. M.in. przybyli Burmistrz Dzielnicy Pani Urszula Kieszkowska, znani aktorzy – Włodzimierz Matuszak, Kuba Świderski, a także osobistość ze świata nauki, profesor bioetyki, zoolog Andrzej Elżanowski.

Okienko życia to kolejna idea rzeczywistej pomocy potrzebującym zwierzętom, ale to wszystko uzależnione jest od szlachetnych darczyńców, którzy mogą wspomóc 1% od swego podatku. Bez tego działanie SDZ jako stowarzyszenia ”non – profit”, nie byłoby możliwe.

„Będziemy szczęśliwi nawet jeżeli jeden pies lub kot, który miałby być porzucony o zmroku w lesie, trafi do naszego okienka życia. My wtedy znajdziemy mu nowy dom. Jesteśmy przekonani ze takie rozwiązanie jest alternatywą dla przepełnionych już schronisk” – mówi Tomasz Justyniarski, rzecznik prasowy SDZ.

Po uroczystym otwarciu Okienka Ambasador SDZ Włodzimierz Matuszak wypuścił na wolność gołębia, który wcześniej był leczony przez Straż dla Zwierząt.
Był to symboliczny powrót do swojego bezpiecznego domu czyli naturalnego środowiska.