Bezwzględne więzienie za brutalne zabicie psa

Na karę roku i dziesięciu miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Kielcach 54-letniego mieszkańca Jaworzni-Zagórza. To kara łączna za zabicie psa, znęcanie się nad żoną i znieważenie policjantów.

Oskarżony musi też zapłacić nawiązkę w wysokości 700 zł na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Jak mówiła w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu orzekającego Justyna Kabzińska, sąd ustalił, że 23 lutego oskarżony wrócił pijany do domu i zdenerwował się na psa. Siekiera podciął mu gardło, a następnie odciął głowę. Zagroził też żonie, że z nią zrobi to samo. Wulgarnie wyzywał interweniujących policjantów.

Sąd skazał Krzysztofa K. także za to, że od 2009 roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną; wyzywał ją, wyrzucał z domu, szarpał i bił.
Biegli stwierdzili, że mężczyzna miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem, co wpłynęło na wymiar kary. Sędzia podkreśliła, że stopień społecznej szkodliwości wszystkich czynów oskarżonego jest wysoki.

W sprawie zabicia psa, Kabzińska powołała się na Ustawę o ochronie zwierząt mówiącą, że zwierzę nie jest rzeczą, lecz istotą zdolną do odczuwania i cierpienia. „Człowiek jest winien zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę” – podkreśliła.

Zdaniem sądu oskarżony postąpił wobec psa w sposób brutalny i bezwzględny, a jego działanie świadczy o braku jakichkolwiek hamulców moralnych. Dlatego sąd wymierzył za ten czyn – zagrożony karą do roku więzienia – 10 miesięcy pozbawienia wolności, uwzględniając ograniczoną poczytalność oskarżonego.

Sąd uznał, że oskarżony nie zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia wykonania kary, albowiem był już dwukrotnie karany, w tym raz za znęcanie się nad żoną.

tekst: RP.pl, PAP; foto: sxc.hu